Stomatolog Gdynia  >  Ortodoncja  >  Dobre rady ortodonty - część 2. Aparat na zęby - poradnik krok po kroku
 
Kliknij w wybrane zdjęcie, aby zobaczyć powiększenie

 

Baza wiedzy

2014-07-01
2014-06-09

 Sprawdź, jak dbać o higienę jamy ustnej. Masz wadę zgryzu? Zadzwoń - Dentysta Gdynia 58 713 66 20 .

2014-06-02

Dentysta radzi. Porady dla osób, które myślą poważnie o aparacie ortodontycznym. 

 

Dobre rady ortodonty - część 2. Aparat na zęby - poradnik krok po kroku

Czy zakładanie aparatu ortodontycznego boli? Jak długo się go nosi? Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w tej części poradnika dla naszych Pacjentów.

 

Pierwsza wizyta u ortodonty

Przed założeniem aparatu niezbędne jest wykonanie diagnostyki, która umożliwia lekarzowi dobranie odpowiedniego rodzaju aparatu. Pierwsza wizyta ma charakter informacyjny. Pacjent przedstawia swoje oczekiwania względem leczenia oraz efektów po jego zakończeniu.

Lekarz dokonuje oceny stanu uzębienia oraz dziąseł pacjenta, na podstawie zdjęć – pantomograficznego oraz cefalometrycznego planuje przebieg leczenia oraz przewidziane, możliwe do zrealizowania efekty. Pobierane są także wyciski, na podstawie których, laboratorium dentystyczne wykonuje modele orientacyjne szczęki i żuchwy, niezbędne do samego zakładania aparatu oraz kontrolowania postępów leczenia.

 
ortodoncja gdynia
 
 
 
Jak długo nosi się aparat ortodontyczny?
  
Leczenie ortodontyczne przeciętnie trwa 2 lata.
 
 
 
 
Wizyty kontrolne - jak często?
 
 Czas leczenia dla każdego jest indywidualny uwarunkowany przede wszystkim rodzajem wady zgryzu, a częstotliwość wizyt kontrolnych w głównej mierze zależy od rodzaju aparatu ortodontycznego. W przypadku aparatów klasycznych raz na 4-5 tygodni, natomiast przy zastosowaniu zamków samoligaturujących pacjent pojawia się w gabinecie ortodontycznym raz na 1,5 – 2 miesiące
 
 
 
 
Najpierw leczenie, potem aparat
 
Nierzadko pacjenci pytają czy z aparatem na zębach możliwe jest ich leczenie? Tak, jak najbardziej, jednak przed przystąpieniem do leczenia ortodontycznego, wszelkie ubytki powinny być uzupełnione. Zaleca się także wykonywanie zabiegów gabinetowego oczyszczania zębów, aby uzupełnić codzienną higienę i utrzymać prawidłowy stan dziąseł.
 
 
 
 
Czy aparat przyczynia się do niszczenia szkliwa?
 
Odpowiednio założony oraz ściągnięty aparat ortodontyczny nie powoduje uszkodzenia zęba. Nieocenioną rolę odgrywa higiena, wszelkie odwapnienia, spowodowane zbyt długo zalegającą płytką nazębną, spowodowane są właśnie jej brakiem bądź też niedostatecznym doczyszczaniem zębów.
 
 
 
 
Czy to boli?
 
Jeżeli pacjent ma zdrowe zęby i dziąsła, nie występują żadne przeciwwskazania, założenienie aparatu może odbyć się już na kolejnej wizycie. Samo zakładanie aparatu jest całkowicie bezbolesne, natomiast trudny może być następny dzień oraz kilka kolejnych. Na początku napięcie na zębach jest największe, stąd może pojawiać się nieprzyjemne uczucie, jeżeli to konieczne, zaleca się zażycie środka przeciwbólowego. Z każdym kolejnym dniem napięcie maleje, aż staje się niezauważalne. Proces ten powtarza się po niemal każdej wizycie kontrolnej, podczas wymiany gumek czy łuków.
 
 
 
 

Marzysz o pieknym uśmiechu? Umów się już dziś na wizytę do naszej Kliniki! 

Telefon 58 713 66 20 (Ortodoncja Dental Art - ul. Wielkokacka 2, Gdynia Witomino)

 
 
 
 
 

 

Warto przeczytać