Stomatolog Gdynia  >  Baza wiedzy  >  Implanty. Hodowanie zębów cz.1
 
2011-04-02

Implanty. Hodowanie zębów cz.1

Media obiegła informacja, że naukowcy z Columbia University College of Dental Medicine wyhodowali zęby. Czy naturalne implanty zmienią oblicze stomatologii?

Publikacja zespołu inżynierów biomedycznych pod kierownictwem dr Jeremiego Mao z Columbia University Medical Center opublikowana w "Journal of Dental Research" w maju 2010 sugeruje, że sztuczne implanty będą mogły być zastąpione naturalnymi, stworzonymi na bazie komórek macierzystych pacjenta. Wnioski te wysnuli na podstawie doświadczeń, które przeprowadzili na szczurach.

 

HODOWLA ZĘBÓW - BADANIA

Naukowcy stworzyli specjalne rusztowanie zbudowane z poli-kaprolaktonu i hydroksyapatytu. Następnie nasączyli je czynnikiem wzrostu oraz wszczepili na wewnętrzną powierzchnię zębiny kanału korzeniowego uprzednio wyrwanego zęba u szczurów.  Komórki macierzyste otoczyły rusztowanie formując nowy ząb. Po dziewięciu tygodniach okazało się, że rusztowanie dobrze się zagnieździło i wykazywało zróżnicowaną budowę. Połączyło się z kością wyrostka zębodołowego (na tyle dobrze, że  nie można było wyizolować wstawionego implantu bez niszczenia otaczających go tkanek), tworzyło nową kość i tkankę włóknistą przypominająca więzadła przyzębia. Nowo utworzona kość była dobrze zmineralizowaną tkanką zbudowaną ze struktur przypominających beleczki i osteocyty. A co najciekawsze, w mikrokanałach rusztowania zaczęła się angiogeneza, czyli tworzenie nowych naczyń krwionośnych.

Sukcesem tych badań jest to, że udało się uzyskać anatomiczny kształt zębów w żywym organizmie przez naprowadzanie komórek bez ich dostarczania. Nie będzie już potrzeby hodowania linii komórek macierzystych w zewnętrznym środowisku (np. na płytce Petriego) i późniejszego wszczepiania uzyskanego w ten sposób implantu. Opracowana metoda zmniejsza ryzyko powikłań podczas takiego zabiegu, przede wszystkim z powodu łatwiejszej integracji rusztowania (i rosnącego na nim zęba) do rodzimej tkanki. Poza tym będzie można stosować ją też do odtwarzania dziąseł i przyzębia. Ewidentnym plusem otrzymanego implantu jest jego naturalna struktura, która sprawia, że może on się dostosowywać do zmian w strukturze kości szczęki, jakie następują wraz z upływem czasu, a czego nie potrafią tradycyjne implanty.

Część 1/2. Zobacz: Naturalne Implanty. Hodowanie zębów cz. 2.

/jes/

 

 

Pozostałe części cyklu

 

Inne artykuły