Stomatolog Gdynia  >  Baza wiedzy  >  Ksylitol zamiast cukru. Wzmacnia zęby
 
2011-04-03

Ksylitol zamiast cukru. Wzmacnia zęby

Aby dbać właściwie o zęby nie wystarczą codzienne zabiegi higieniczne jak mycie zębów czy nitkowanie. Należy tez zwrócić uwagę na to co jemy. Zwykły cukier niestety bardzo przyczynia się do chorób zębów będąc pożywką dla bakterii je powodujących. Ponad 25 lat badań potwierdza, że najlepszym zamiennikiem cukru dla zębów jest ksylitol.

 

SKĄD BIERZE SIĘ KSYLITOL

Ksylitol pod względem chemicznym jest alkoholem cukrowym, składającym się z pięciu atomów węgla. Jest naturalną substancją, której obecność wykryto w włóknistych jarzynach, kolbach kukurydzy, owocach, a także drzewach liściastych np. brzozie. Stąd najczęściej się go otrzymuje i dlatego jest nazywany cukrem brzozowym. Jest to nieco mylna nazwa, bo choć wygląda i smakuje jak cukier to pod względem wpływu na zdrowie jest jego przeciwieństwem.

 

KSYLITOL ANTYBAKTERYJNY

Podczas gdy cukier sieje w ustroju spustoszenie, ksylitol go naprawia. Utrzymując niski poziom insuliny podczas jego trawienia, przeciwdziała procesom starzenia oraz wskazany jest dla diabetyków i osób walczących z nadwagą. Antybakteryjne działanie ksylitolu zapobiega chorobom powodowanym przez np. Helicobacter pylori (wrzody trawienne, zapalenie żołądka typu B) czy Streptococcus pneumoniae (np. zapalenie płuc, zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie otrzewnej, zapalenie osierdzia). Ogranicza też rozwój pleśni i grzybów.

 

KSYLITOL PRZECIW PRÓCHNICY

W jamie ustnej naturalnie występuje ponad 500 gatunków bakterii, które są częścią naszej naturalnej bioty. Są w większości nieszkodliwe, do czasu aż nie przeniosą się w inne miejsce w naszym organizmie i/lub zaczną się nadmiernie rozmnażać. To ostatnie ma miejsce, gdy po posiłkach w jamie ustnej zostają resztki pokarmu i pH staje się bardziej kwasowe. Sprzyja to zapaleniom dziąseł (gingivitis) i ozębnej (peridentitis). Na zębach osadza się wtedy lepka mieszanina śliny i resztek pożywienia, która nieusuwana zamienia się w kamień nazębny. Ta mała infekcja bakteryjna nieleczona może prowadzić do poważnego zakażenia.

Spożywanie zwykłego cukru zakwasza środowisko jamy ustnej co niszczy szkliwo, demineralizuje i osłabia zęby i sprawiając, że są bardziej podatne na tego typu zakażenia i próchnicę. Ksylitol przeciwdziała temu zjawisku przywracając zasadowy odczyn w jamie ustnej. Odczyn taki zapobiega namnażaniu się szkodliwych bakterii m.in Streptococcus mutans, która powoduje próchnicę. Stosowanie ksylitolu wzmacnia mineralizację szkliwa i zębów ułatwiając leczenie ubytków próchniczych. Ponadto wzmacnia ochronne czynniki w ślinie (np. lizozym) i stymuluje mechaniczne spłukiwanie śluzówki jamy ustnej.

Część 1/2. Zobacz: Ksylitol na choroby cywilizacyjne cz. 2

  /jes/

 

 

Inne artykuły