Stomatolog Gdynia  >  Baza wiedzy  >  Skąd bierze się próchnica?
 
2011-06-13

Skąd bierze się próchnica?

3. CZAS

Nie bez przyczyny stomatolodzy zalecają mycie zębów po jedzeniu. Już po 10 minutach od węglowodanowego posiłku pH w jamie ustnej spada poniżej 5,5. Jest to wartość przy której rozpoczyna się proces demineralizacji, a więc uszkadzania szkliwa.

Gdy proces ten nie jest w żaden sposób zatrzymany (np. poprzez umycie zębów) staje się ono w tym miejscu porowate, co można zaobserwować jako odbarwienie. Początkowo w formie plamy o barwie białej, po dłuższym czasie - brunatnej.

Wydawałoby się, że jednorazowe, dokładne umycie zębów uwalnia je od bakterii na klika godzin. Tymczasem już po dwóch godzinach odbudowywany jest schemat ich ułożenia szkliwie. Co więcej, nawet najdokładniejsze umycie zębów nie zlikwiduje ich całkowicie z jamy ustnej, gdyż największym rezerwuarem mikroorganizmów jest często pomijany przy szczotkowaniu język.

To czy kilkuletnie czy kilkutygodniowe zaniedbywanie higieny zębów wystarczy do pojawienia się oznak próchnicy, zależy od czwartego czynnika, jakim jest...

 


4. PODATNOŚĆ ZĘBÓW

Wpływ na szybkość psucia się zębów, ma też ich jakość. Słabe szkliwo bakteriom łatwiej naruszyć przez co szybciej przedostaną się do głębszych warstw zęba. Jak bardzo podatne na próchnicę są nasze zęby zależy od indywidualnych cech organizmu, np. czynników genetycznych.

Aby powyższe przyczyny próchnicy nie miały miejsca, należy działać prewencyjnie. Nic nie zastąpi regularnej i solidnej higieny jamy ustnej. Szczególnie należy dbać o nią u najmłodszych, aby nauczyć ich dobrych nawyków na całe życie.

 

Próchnica u dziecka

Warto też wiedzieć, że nasz przedstawiciel bakterii powodujących próchnicę - Streptococcus mutans - nie jest stałym elementem naszej bioty. Nie występuje np. u bardzo małych dzieci. Bakterią tą musi się dziecko "zarazić", co ma miejsce zwykle w okolicach 19-31 miesiąca życia.

Choć prędzej czy później, wkładając coś do buzi dziecko i tak złapie tę bakterię, lepiej jest odsunąć to w czasie. Aby nie być samemu jej źródłem, warto unikać pocałunków, oblizywania smoczka lub łyżeczki przed podaniem go dziecku.

/jes/

 

Część 2. Zobacz: Jak powstaje próchnica? cz. 1

 


Słowniczek
* biota (definicja)
- pojęcie, które zastąpiło dawną "florę bakteryjną" (od kiedy bakterie zostały wyłączone z królestwa roślin).
 
Żródła:

  • http://www.markhead.webd.pl/1/images/stories/newspaper%20article.pdf
  • http://www.medserwis.pl/?p=4097,67,10
  • http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,107103,7749003,Jak_prochnica_szczerbi_nam_zeby.html

 

 

Nasza oferta. Zobacz:
Dentysta dla dziecka Gdynia - tel. 58 713 66 20 (godz. 9-20, od poniedziałku do piątku)

 

 

Inne artykuły